Wielicka Komunikacja Miejska została uruchomiona w 2018 roku i od tego czasu nieustannie rozszerza zasięg połączeń oraz tabor nowoczesnych, „zielonych” autobusów spełniających najwyższe standardy jakości i dostępności.
W 2020 roku z naszej komunikacji skorzystało 254 000 pasażerów, 2021 r. - 325 226 pasażerów, 2022 r. - 532 652 pasażerów, a w 2023 r. - 809 393.
Ten ambitny projekt pod nazwą „Organizacja transportu metropolitalnego gminy Wieliczka” realizowany był w ramach unijnego REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO NA LATA 2014-2020, od 2017 do 2022 roku. W jego ramach zakupiono niskoemisyjne autobusy oraz przeprowadzono budowę i integrację infrastruktury komunikacyjnej. Łączna wartość projektu wyniosła 25 112 350,00 zł, w tym kwota dofinansowania to 16 142 803,93 zł.
Do obsługi linii autobusowych na terenie Gminy Wieliczka zakupiono 12 fabrycznie nowych niskoemisyjnych, niskopodłogowych, w pełni wyposażonych autobusów - 8 szt. klasy maxi, 2 szt. midi, 2 szt. mini - zasilanych olejem napędowym, spełniających normę emisji spalin min. Euro 6.
W ramach prac rozwijających infrastrukturę przebudowano istniejący parking przy ul. E. Dembowskiego wraz z infrastrukturą dworca autobusowego oraz wybudowano dwukondygnacyjny budynek Punktu Obsługi Podróżnych o powierzchni użytkowej 200m2 na piętro, przeznaczony do obsługi dworca. Zakupiony został również: stacjonarny automat do sprzedaży biletów, kompatybilny z systemem MKA oraz tablice informacji pasażerskiej.
Wybudowano także parking dla autobusów wraz z garażem o pow. do 200m2, stanowiącym zaplecze techniczne na potrzeby taboru autobusowego przy ul. J. Jedynaka 30 w Wieliczce. Dostarczono i zamontowano 105 fotowoltaicznych wiat przystankowych wraz z przebudową istniejących przystanków autobusowych na terenie Miasta i Gminy Wieliczka. Zbudowano także 3 parkingi typu P+R, wraz ze stojakami dla rowerów B&R w Węgrzcach Wielkich, Byszyczach i Janowicach.
Obecnie w obrębie gminy Wieliczka funkcjonuje 12 linii autobusowych:
- B2 - Wieliczka Centrum-Brzegi pętla,
- D2 - Wieliczka Centrum-Dobranowice Szkoła,
- G1 - Wieliczka Centrum-Brzegi pętla,
- G3 - Wieliczka Centrum-Golkowice pętla,
- J1 - Wieliczka Centrum-Janowice Szkoła,
- R2 - Wieliczka Centrum-Raciborsko Pętla,
- S1 - Wieliczka Centrum-Świątniki Górne,
- W1 - Wieliczka Centrum-Węgrzce Wielkie Pętla,
- Z1 - Wieliczka Centrum-Węgrzce Wielkie Pętla.
We wrześniu 2023 na liczne wnioski mieszkańców naszej Gminy uruchomiono 3 dodatkowe połączenia:
- C1 – Wieliczka Centrum- OSP Biskupice,
- K1- Wieliczka Centrum- Koźmice Wielkie Szkoła,
- P1- Wieliczka Miasto – Podstolice Centrum.
W roku 2023 autobusy Wielickiej Komunikacji Miejskiej przewiozły ponad 809 393 pasażerów, łącznie wykonały pracę 976 231,61 wozo-kilometrów.
- Nasza komunikacja opiera się na trzech filarach: autobusach aglomeracyjnych łączących Wieliczkę i inne miejscowości z Krakowem; zielonych autobusach Wielickiej Spółki Transportowej stanowiących transport wewnątrz gminny oraz Autobusowych Liniach Dowozowych połączonych z transportem kolejowym. Ta dywersyfikacja gałęzi transportu jest modelowym przykładem organizacji komunikacji gminnej. Dziś już możemy powiedzieć, że przyjęte przez nas rozwiązania sprawdziły się i nadal będziemy je rozwijać. Należy tez dodać, że razem z rozwojem komunikacji, skorzystaliśmy z unijnego wsparcia na poprawę infrastruktury komunikacyjnej, a więc powstanie nowych lub modernizację starych ponad 100 przystanków autobusowych, budowę nowego dworca autobusowego oraz zaplecza dla autobusów. Po kilku latach inwestowania w komunikację, chce podkreślić, ze należy rozwijać komunikacje gminną, jest to oczekiwane społecznie i pozwala na wyrównywanie różnic społecznych - podkreśla Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.
Napisz komentarz
Komentarze