W tej części Zamku czekają też dwie intrygujące wystawy czasowe: „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce”, prezentująca cenny skarbiec wielickiej parafii oraz „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach”, pokazująca górników w 30 kopalniach Europy, Ameryki Północnej i Australii.
Wstęp: 5 zł
Ponadto w programie będzie podziwianie solniczek, zwiedzanie wystawy czasowej „Powroźnictwo w grafice z kolekcji prywatnej” i spotkanie z powroźnikiem, warsztaty edukacyjne, rodzinna gra terenowa, interaktywny spektakl „Zaczarowany młynek”, pokaz artystyczny rysowania solą i pokaz magiczny. Zamek Północny będzie można zwiedzać z przewodnikiem o godzinie: 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30 i 22.00.
Będzie również możliwość dowiedzenia się więcej o polichromiach i prowadzonych nad nimi badaniach w czasie zwiedzania z konserwatorem dzieł sztuki Muzeum o godz. 20.00.
Hasło tegorocznej imprezy – „Muzea na rzecz edukacji i badań”.
Program edukacyjny:
- 19.00 – 23.00 – „Malowane Solą” - warsztaty edukacyjne dla dzieci
- 19.00 – 23.00 – „Odkryj tajemnice Zamku Północnego” - gra terenowa dla rodzin
- 20.30 i 21.30 – „Tradycje powroźnicze” – spotkanie z powroźnikiem, wykonawcą lin
Badania:
- 20.00 - „Spektakularne odkrycie polichromii ściennych i ich badania” - zwiedzanie z konserwatorem dzieł sztuki Muzeum Pamelą Grany-Brzezińską
Występy artystyczne:
- 19.30 - interaktywny spektakl „Zaczarowany młynek” – Studio Teatralne Krak-Art
- 21.00 - pokaz rysowania solą „Solne opowieści” - Magdalena Suszek – Bąk
- 22.30 - „Magiczny pokaz” – iluzjonista Paweł Szreter
Zamek Północny
Zwany Domem Żupnym powstał w XV w. W budynku mieściły się pomieszczenia gospodarcze, magazyny soli i łojownia - miejsce w którym górnicy pobierali łój do swoich lampek. Na piętrze znajdowały się mieszkania dla administracji kopalni. Tutaj także była usytuowana niewielka kaplica zamkowa św. Stanisława zniszczona podczas potopu szwedzkiego. W piwnicach znajdowało się więzienie Groch. W latach 1945-1985 działał tu Ośrodek Zdrowia. W 1992 r. budynek stał się siedzibą Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Od kwietnia 2024 roku, budynek północny Zamku Żupnego pełni funkcje ekspozycyjne.
Polichromie
W trakcie prac remontowych na Zamku, spod grubych warstw tynków, ujawniły się imponujące malowidła ścienne. To wyjątkowe odkrycie jest bardzo ważne bowiem podkreśla rangę Zamku Żupnego i jego ważnej funkcji jaką pełnił - siedziby królewskiego przedsiębiorstwa solnego Żupy Krakowskie. Malowidła, nakładające się na siebie wielowarstwowo, pochodzą od połowy XVI do XIX wieku.
W 2023 roku Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka nawiązało współpracę z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie oraz z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ) Muzeum Narodowego w Krakowie. Prace badawcze zostały włączone do projektu Krajowego Centrum Badań nad Dziedzictwem dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Program Nocy Muzeów: (17 maja 2024 r., godz. 19.00-24.00)
- 19.00-24.00 zwiedzanie Zamku Żupnego: Zamku Środkowego i Północnego
- 19.00-23.00 - „Malowane Solą” - warsztaty edukacyjne dla dzieci
- „Odkryj tajemnice Zamku Północnego” - gra terenowa dla rodzin
- 19.30 - interaktywny spektakl „Zaczarowany młynek” - Studio Teatralne Krak - Art
- zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Północnego i wystaw czasowych
- 20.00 - „Spektakularne odkrycie polichromii ściennych i ich badania” - zwiedzanie z konserwatorem dzieł sztuki Muzeum Pamelą Grany-Brzezińską
- zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Północnego i wystaw czasowych
- 20.30 - „Tradycje powroźnicze” - spotkanie z powroźnikiem
- zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Północnego i wystaw czasowych
- 21.00 - pokaz rysowania solą „Solne opowieści” - Magdalena Suszek-Bąk
- zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Północnego i wystaw czasowych
- 21.30 - „Tradycje powroźnicze” - spotkanie z powroźnikiem
- zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Północnego i wystaw czasowych
- 22.00 - zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Północnego i wystaw czasowych
- 22.30 - „Magiczny pokaz” – iluzjonista Paweł Szreter.
Zapraszamy!
Napisz komentarz
Komentarze