Głównym założeniem konkursu jest rozpowszechnianie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów i zasad ruchu drogowego, kształtowanie bezpiecznych i kulturalnych zachowań na drodze, uczenie zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych oraz popularyzowanie prawidłowej jazdy rowerem.
W szranki stanęły drużyny uczniów z 9 szkół podstawowych z naszej gminy. Uczestnicy musieli rozwiązać testy ze znajomości przepisów ruchu drogowego i ustalenia kolejności przejazdu przez skrzyżowanie, a potem przyszedł czas na część praktyczną tj. jazdę na rowerze po torze przeszkód, poruszanie się po miasteczku ruchu drogowego oraz udzielanie pierwszej pomocy.
Do oceny wszystkich zadań powołano komisję, którą reprezentowali przedstawiciele różnych instytucji: Policja, Pogotowie Ratunkowe, Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach, Straż Pożarna oraz przedstawiciel Firmy Polski Event.
Sędzią głównym konkursu był Grzegorz Wyspopal z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie.
Po skończonych zmaganiach przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu. Nagrody i puchary najlepszym drużynom i zawodnikom indywidualnym wręczyli: Richard Slovak – prezes MAN Trucks, Michał Hebda – Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice, Marta Jędrysiak-Strózik – sekretarz Gminy Niepołomice, Wiesław Bobowski – dyrektor Wydziału Edukacji, Izabela Hytroś – dyrektor ZSP w Suchorabie oraz Rafał Dzierżak – komendant Komisariatu Policji w Niepołomicach.
Klasyfikacja końcowa w kategorii zespołowej (najlepsza drużyna):
1 miejsce Szkoła Podstawowa nr 4 w Niepołomicach
2 miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Zabierzowskiej
3 miejsce Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zakrzowie
Klasyfikacja końcowa w kategorii indywidualnej:
1 miejsce Milena Guzik ZSP Zakrzów
2 miejsce Mateusz Szostak ZSP Zakrzów
3 miejsce Jakub Calikowski ZSP Wola Zabierzowska
Dla drużyn, które wykazały się największą wiedzą i znajomością udzielania pierwszej pomocy, ratownicy ufundowali puchary i nagrody specjalne. Te trafiły do SP w Woli Batorskiej, ZSP w Suchorabie i SP w Zabierzowie Bocheńskim.
Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Konkurs przebiegał w miłej i serdecznej atmosferze. Zawodnicy w oczekiwaniu na wyniki mieli jeszcze niecodzienną lekcję profilaktyki dotyczącej skutków zażywania alkoholu. To ćwiczenie miało na celu uświadomić dzieciom, młodzieży jak alkohol działa na nasze zmysły. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów młodzi ludzie mieli możliwość założenia specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po wypiciu alkoholu. Okazało się, że założenie alkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów.
Ćwiczenia w alkogoglach dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu i uzmysłowiły, że można zrobić sobie lub innym ludziom krzywdę.
Mamy nadzieję, że utrwalona wiedza w konkursie i osobiste doświadczenia wynikające z praktycznych ćwiczeń zaowocują większą świadomością prawidłowych i odpowiedzialnych zachowań w ruchu drogowym.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg konkursu.
koordynatorki konkursu
Joanna Bajer ZSP Suchoraba
Beata Młynek Firma MAN Trucks Niepołomice
Napisz komentarz
Komentarze