W pierwszym dniu festiwalu uczestnicy obejrzeli występ tancerzy ze studia Studio Tańca DanceOmnia, a następnie pokaz kickboxingu zawodników Klubu Wielicko-Gdowska Szkoła Walki Prime - oraz prezentację tańca Marii Kalisz i Jerzego Gadowskiego z Fundacji „Cor et Animus” z Krakowa.
Podobnie jak w roku ubiegłym, mistrz kulinarny- Łukasz Grabowski zaprosił uczestników festiwalu na warsztaty kulinarne, a po wręczeniu nagród za udział w konkursach, pierwszy dzień Festiwalu zakończył się integracyjnym Balem w gdowskim Babim Lecie.
Czwartek powitał uczestników kapryśną pogodą, ale nie przeszkodziła ona w przeprowadzeniu zmagań konkursowych, do których stanęło 16 grup artystycznych rywalizujących w dwóch kategoriach: wokalno-instrumentalnej oraz prezentacji scenicznych ( teatralnych, tanecznych, kabaretowych).
Niełatwe miało zadanie tegoroczne Jury Festiwalu, które po obejrzeniu niezwykle barwnych, ciekawych i wymagających wielu przygotowań prezentacji musiało ustalić werdykt.
W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy wzięli udział w charyzmatycznym koncercie Orkiestry Baczków pod dyrekcją Wojciecha Zwierniaka.
Ostatecznie Jury w składzie: Przewodnicząca Edyta Trojańska-Urbanik – teatrolog, Wioleta Chmiela – dyrektor Centrum Kultury w Gdowie, Anna Suchoń – instruktor plastyk, Natalia Obruśnik – instruktor tańca oraz Marcin Korbut – muzyk, zdecydowało o przyznaniu nagród:
W kategorii występ wokalno-instrumentalny:
- I nagrodę Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gorlicach,
- II nagroda grupa „Podolanie” z WTZ Podolany,
- III Tomasz Dziubak WTZ w Rykach
- W kategorii scenicznej:
- I nagroda Zespołowi Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech” z Kielc,
- II nagroda „Teatr Drużyna” z Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Nie Tylko” z Warszawy,
- III nagroda Środowiskowy Domu Samopomocy w Brzeziu.
- Wyróżnienia
- Maski podolańskie przyznano dla WTZ w Brzesku „Szał Dzika” za najlepsze kostiumy i dekoracje, za najlepsze wrażenie artystyczne wyróżnienie otrzymali podopieczni z WTZ w Bobrowej Woli „Zespół Radocha”. Ponadto Jury postanowiło prezentacje taneczną pt. „Upiór w Operze” Fundacji „Cor et Animus” z Krakowa
Wręczenie nagród z udziałem Gospodarza Gminy Gdów Wójta Zbigniewa Wojasa, Bogusławy Słońskiej z PFRON, Krystyny Solak-Surowiec – prezes FON w Podolanach oraz Edyty Trojańskiej Urbanik-członka Zarządu Powiatu Wielickiego wywołało wiele wzruszeń i emocji wśród nagrodzonych.
Przygotowywany ogromnym wysiłkiem wielu serc Festiwal nie mógłby się odbyć bez zaangażowania przede wszystkim Fundacji i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Podolanach, na czele z Prezes- Krystyną Solak-Surowiec, kierownik WTZ Małgorzatą Drzewniak i całym zespołem terapeutów i podopiecznych oraz wsparcia wolontariuszy ze Szkół Podstawowych z Niegowici i Szczytnik, seniorów z gdowskiego Uniwersytetu III Wieku, harcerzy z Marszowic i całego grona darczyńców i przyjaciół, którzy w różny sposób pomogli w przygotowaniu Festiwalu. To im dziękował w serdecznych słowach Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas- założyciel podolańskiej fundacji jej wieloletni prezes.
Wsparcie finansowe Festiwalu zapewnili: Powiat Wielicki, Gmina Gdóworaz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Medialnie wydarzenie wspierała TVP 3 Kraków oraz Mój Gdów.
Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i organizatorom.
XXI Festiwal pozostał już we wspomnieniach i pięknych kadrach, ale za rok znów spotkamy się w Podolanach
Napisz komentarz
Komentarze