- Co roku jako Służba Więzienna, formacja mundurowa organizujemy takie święto okręgowe, a poszczególni dyrektorzy w jednostkach u siebie też żeby docenić służbę, pracę funkcjonariuszy, którzy na co dzień stykają się z osadzonymi, z różnymi przejawami zachowań niekoniecznie poprawnych, bo przecież Służba Więzienna to formacja, która odpowiada za bezpieczeństwo państwa w formule wewnętrznej poprzez izolację sprawców przestępstw i ta praca nie do końca należy do łatwych, ale muszę przyznać, że funkcjonariusze świetnie sobie radzą - mówi płk Tomasz Wiercioch, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Krakowie.
Co ciekawe, Zakład Karny w Nowym Wiśniczu zlokalizowany jest w zabytkowych murach dawnego klasztoru karmelitów bosych, który ufundował w XVII wieku jeden z największych polskich magnatów Stanisław Lubomirski. W 1783 roku decyzją cesarza Józefa II klasztor został przekształcony na sąd karny i ciężkie więzienie. Tym samym od ponad 240 lat w tym miejscu funkcjonuje zakład karny.
- Więzienie zakładu karnego drugiej kategorii w 2016 roku uzyskało status zakładu karnego pierwszej kategorii. Odbywa tu aktualnie karę ponad 600 osadzonych, jest szkoła, czyli centrum kształcenia ustawicznego. Kształcimy na poziomie szkoły podstawowej, średniej, niektórzy mogą napisać również egzamin maturalny tutaj. To poniekąd całkiem nieźle wychodzi. Funkcjonują również więzienne przedsiębiorstwa, więźniowie równocześnie zdobywają zawód np. blacharza-spawacza, jest to jedna z formuł resocjalizacji - wyjaśnia płk Tomasz Wiercioch, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Krakowie.
W obchodach święta Służby Więziennej w Nowym Wiśniczu udział wzięło kierownictwo służb mundurowych, przedstawiciele instytucji związanych ze tą służbą oraz samorządowcy.
Podczas wydarzenia odznaczony brązowym medalem za zasługi dla więziennictwa został Krzysztof Tomasik, komendant Straży Miejskiej w Tarnowie.
Napisz komentarz
Komentarze