Święta Kinga ma dla Wieliczki ogromne znaczenie, jej historia, postać i przypisywane jej wartości są na trwałe wpisane w kroniki miasta zbudowanego na wielkiej soli. Jest patronką miasta oraz patronką parafii św. Klemensa. Jest orędowniczką, do której zwracano się w trudnych momentach miasta. Książka poszerza wiedze o świętej ukazując ją na tle krajobrazu rodzinnego oraz średniowiecznych kobiet z jej grupy społecznej. Piotr Stefaniak w rozmowie z prof. Stanisławem A. Sroką, Dziekanem Wydziału Historycznego UJ, poruszyli wątki m. in. uwarunkowań epoki, która dała światu chrześcijańskiemu cztery święte w jednej rodzinie; znaczenia białego małżeństwa dla kobiety i jej rodziny w średniowieczu; znaczenia życia klasztornego oraz o wyzwaniach stojących przed córkami królów, które chciały stanowić o sobie. Dygresje rozmówców ukazały skomplikowaną sieć powiązań rodzinnych pomiędzy rządzącymi rodami w Europie średniowiecznej. Z kolei Konsul Generalny Węgier w Krakowie, dr Tibor Gerencsér, przypomniał o łączącym Polskę i Węgry braterstwie historycznym i religijnym.
Książka została wydana pod patronatem honorowym Kopalni Soli „Wieliczka" S. A., Kopalni Soli Bochnia Sp. z o.o. , Gminy Stary Sącz oraz Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie, a została dofinansowana przez Kopalnię Soli „Wieliczka” S. A.
Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom. Gratulujemy odwagi tym, którzy zadawali pytania autorowi oraz dodawali nowe treści do wypowiedzi rozmówców, poszerzając tym samy wiedzę zebranych. Dziękujemy zaangażowanym w to, aby to wspólne dla starostwa, gminy i kopalni spotkanie odbyło się w tym konkretnym dniu, za pomoc w organizacji i realizacji, szczególnie Panu Piotrowi Bunarowi z Wydawnictwa Avalon i Pani Agnieszce Wolańskiej z Kopalni Soli "Wieliczka" S. A.
Anna Kaczor, Dział Regionalny MBM w Wieliczce; fot. Elżbieta Kudła
Źródło tekstu: Mediateka Biblioteka Miejska w Wieliczce
Napisz komentarz
Komentarze