Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich w Olkuszu zrealizowano kolejne projekty związane z rewitalizacją przestrzeni i infrastruktury służącej mieszkańcom. Nowe, imponujące oblicze zyskał m.in. Park Czarna Góra, gdzie przebudowano dwa boiska i bieżnię, a także zagospodarowano cały teren, wyposażając go w nowoczesne urządzenia sportowe. Gruntownie przebudowany został także budynek Domu Kultury. Modernizację przeprowadzono również na terenie wokół Przedszkola nr 7, oraz na terenie Starego Cmentarza, wraz z okolicami stawu przy ul. Nullo. W uroczystym zakończeniu dwóch projektów zrealizowanych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji udział wzięli: wojewoda Łukasz Kmita, wicemarszałek Łukasz Smółka, radny województwa Andrzej Wójcik i Roman Piaśnik - Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.
Rewitalizacja Parku Czarna Góra
Projekt rewitalizacji parku polegał na realizacji czterech zadań: przebudowy trawiastego boiska do piłki nożnej, przebudowy bieżni i urządzeń lekkoatletycznych wraz z budową zaplecza treningowego, przebudowy i rozbudowy boiska do piłki nożnej z nawierzchnią ze sztucznej trawy oraz przebudowy i zagospodarowania terenu przylegającego do obiektów sportowych. Łączny koszt tego projektu to blisko 15 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 9 mln zł
- mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.
W ramach przebudowy trawiastego boiska wykonano nową podbudowę z instalacją odwodnienia boiska, wodociągową i oświetleniową. Na pełnowymiarowym boisku została zasiana wysokiej jakości trawa. Boisko zostało wyposażone w automatyczny system nawadniania czerpiący wodę z dwóch podziemnych zbiorników gromadzących wodę opadową z odwodnienia całego obiektu. Na czterech masztach zamontowano nowoczesne oświetlenie LED.
Gruntowną modernizację przeszła także bieżnia. Wykonano m.in. nową podbudowę z obrzeżami i odwodnieniem oraz ułożono profesjonalną nawierzchnię lekkoatletyczną FullPur. Bieżnia posiada 6 torów o dł. 400 m na okrężnej i 8 torów o dł. 110 m na prostej. Przy bieżni znajdują się urządzenia do uprawiania wszystkich dyscyplin lekkoatletycznych. Powstało także zaplecze treningowe, składające się z bieżni dwutorowej 60 m z nawierzchnią w technologii FullPur, skoczni do skoku w dal, rzutni do pchnięcia kulą oraz urządzeń do skoku wzwyż. Obiekt jest zgodny z wymaganiami World Athletics, posiada świadectwo PZLA i został zaliczony do stadionów kategorii IV A.
Przebudowane i rozbudowane zostało również boisko ze sztuczną nawierzchnią. Miejsce po dawnym boisku oraz przylegający teren zostały zagospodarowane na drugie boisko treningowe o wymiarach 95x55 m klasy FIFA Quality. Profesjonalna, najwyższej jakości nawierzchnia ze sztucznej trawy, piłkochwyty oraz system odwodnienia i oświetlenie, pozwalają na użytkowanie obiektu nawet w mniej przyjaznych warunkach atmosferycznych.
Na zielonym terenie przylegającym do obiektów powstały nowe alejki i ścieżki rowerowe, dwie altany, siłownia zewnętrzna oraz trzy place zabaw: dla dzieci małych, dużych i dzieci z niepełnosprawnością, z bezpieczną nawierzchnią z poliuretanu. Wykonano również nowoczesne oświetlenie parkowe oraz ustawiono liczne elementy małej architektury. Wokół całego parku powstała asfaltowa ścieżka, która służy amatorom biegania i jazdy na rolkach.
Przebudowa i modernizacja obiektów: kultury, Starego Cmentarza wraz z przestrzenią publiczną
Drugi zrealizowany w Olkuszu projekt również składał się z kilku części. Dotyczyły one: zagospodarowania terenu wokół Przedszkola nr 7, zagospodarowania terenu w rejonie Starego Cmentarza, przebudowy budynku Domu Kultury oraz placu przed budynkiem. Wartość tego projektu to 2,7 mln zł. Unijne wsparcie wyniosło ponad 1,5 mln zł
- wyjaśnia wicemarszałek Łukasz Smółka.
W ramach zagospodarowania terenu wokół Przedszkola Nr 7 w Olkuszu wyremontowano plac zabaw – pojawiły się na nim nowe urządzenia i bezpieczna nawierzchnia. Poza tym została wymieniona nawierzchnia chodników i tarasów, gdzie zamontowano ocieniające markizy. Zostało także wymienione ogrodzenie od strony południowej i północnej.
Na terenie Starego Cmentarza powstało m.in. oświetlenie parkowe: na 14 słupach zostały zamontowane oprawy oświetleniowe, a na dwóch specjalne projektory. Wybudowano również kamienne alejki. Mury cmentarne zostały wyremontowane, a przy wejściu na cmentarz została ustawiona tablica z planem nekropolii. Przy stawie powstała ścieżka rowerowa i chodniki. Zostało także wymienione ogrodzenie.
Prace wykonane w budynku Domu Kultury objęły m.in. przebudowę holu górnego oraz klatki schodowej. Wewnątrz budynku została zamontowana winda i podjazdy przy schodach, co umożliwia osobom z niepełnosprawnościami dostęp do wszystkich pomieszczeń. Z holu na piętrze zostały wydzielone pomieszczenia dla sali baletowej, sali fitness oraz pracowni artystycznej.
Zmieniła się także przestrzeń przed Domem Kultury, gdzie pojawiła się nowa nawierzchnia, zieleń, rabaty i ławki.
Wspaniale jest móc zobaczyć z bliska efekty realizacji obu projektów. Jeszcze bardziej cieszy myśl, że te nowoczesne obiekty i infrastruktura będą przez lata służyć mieszkańcom, dając im nowe możliwości integracji i wspólnego spędzania czasu. To także kolejne świetne przykłady pożytecznego wykorzystania środków unijnych w Małopolsce
- podsumowuje wicemarszałek Łukasz Smółka.
Napisz komentarz
Komentarze