Uroczystości upamiętniające 85. rocznicę agresji niemieckiej na Polskę rozpoczęto mszą świętą w intencji poległych w kościele św. Pawła Apostoła, następnie na Cmentarzu Komunalnym św. Rozalii przy mogile zbiorowej żołnierzy września 1939 roku odczytano Apel Poległych oraz złożono okolicznościowe wiązanki.
Jaka lekcja płynie z Września 1939 r.? Między innymi taka, że nic nie jest dane raz na zawsze, także wolność. Wolność trzeba kochać i rozumieć, ale także umieć jej bronić. Nie zawsze tylko w aspekcie militarnym, czasem ekonomicznym, czasem społecznym. Żyjemy w wyjątkowo niespokojnym okresie: trzeci rok wojny za wschodnią granicą, nowa „wędrówka ludów”, na naszych oczach upadają całe organizmy państwowe, w ich miejsce rodzą się inne, sojusze i gwarancje międzynarodowe nie na wiele się zdają, gdy są konfrontowane z nagą militarną siłą.
To także przestroga dla nas, apel o narodową jedność, mądrość i dalekowzroczność - by już nigdy z fal eteru czy inny sposób nie spłynęła wiadomość, tak jak podczas 1 września 1939 r., że odtąd całe nasze życie musimy przestawić na specjalne, wojenne tory.
— powiedział Ryszard Drożdz Bocheńskiak, Wicestarosta
Napisz komentarz
Komentarze