Kamienny pomnik wykonany jest z trzech rodzajów kamienia: większość elementów z piaskowca, przełożona w części środkowej gzymsem z wapienia pińczowskiego, a rzeźba w niszy i daszek wieńczący pomnik również z tego samego wapienia. Płyta z inskrypcjami wykonana jest z wapienia dębnickiego.
Pomnik był zapadnięty w gruncie, mocno pochylony od pionu w dwóch kierunkach. Obecnie jest wypoziomowany oraz ustabilizowany na poziomie fundamentu . Stan techniczny kamienia jest zły – widoczne są duże ubytki oraz pęknięcia na całej powierzchni, a także dezintegracja ziarnista struktury . Górna część pomnika, w obszarze niszy i rzeźby, została pokryta cementem i pomalowana farbą olejną w kolorze szarym. Pomnik niegdyś wieńczył krzyż , a obecnie jest zaplanowana rekonstrukcja tego elementu.
Napis na tablicy inskrypcyjnej jest w większości nieczytelny . Celem prac jest powstrzymanie procesów destrukcji oraz przywrócenie obiektowi pełni walorów estetycznych.
Zakłada się przeprowadzenie pełnej konserwacji technicznej i estetycznej. Kamień zostanie oczyszczony , odkażony , zaimpregnowany, a wszystkie elementy zostaną zahydrofobizowane na zakończenie prac .
Całkowity koszt renowacji wyniesie 39 318,43 zł , z czego kwotę 19 000,00 zł pokrywa dotacja z Województwa Małopolskiego w ramach konkursu pn. „Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci historycznej”
Napisz komentarz
Komentarze