Profesor Adam Klich urodził się 25 grudnia 1927 roku w Grybowie, zmarł 7 sierpnia 2022 roku w Krakowie. Pochowany w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce.
W 1951 roku ukończył Wydział Górniczy AGH, potem pracował jako starszy projektant
w Biurze Projektów Górniczych w Krakowie, a od 1954 roku rozpoczął swoją działalność na AGH, tytuł profesora uzyskał w 1974 roku. Był prodziekanem Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych, kierownikiem Zakładu Maszyn Przeróbczych i Urządzeń Powierzchniowych, kierownikiem Zakładu Maszyn Górnictwa Podziemnego, kierownikiem Katedry Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Utylizacji Odpadów, zastępcą dyrektora, a następnie dyrektorem Instytutu Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Automatyki WMGiH.
Od 1982 roku, równolegle z pracą na AGH, rozpoczął współpracę z biurem konstrukcyjno-badawczym KOMAG w Gliwicach.
Autor 2 monografii, 4 książek, 4 skryptów i około 300 prac naukowych z dziedziny konstrukcji i eksploatacji maszyn i urządzeń górniczych opublikowanych w czasopismach naukowych i zagranicznych oraz ponad 50 patentów.
Profesor Adam Klich był członkiem wielu komitetów i towarzystw naukowych, w tym Komisji Górniczej PAN, Rady Naukowej GIG – Katowice, Rady Naukowej Instytutu Techniki Górniczej KOMAG Gliwice i komitetów międzynarodowych, Komitetu Badań Naukowych w Zespole Górnictwa i Energetyki, Komisji Oceny Maszyn Ministra Górnictwa i Energetyki.
W 2012 roku za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie konstrukcji i eksploatacji maszyn i urządzeń górnictwa podziemnego, wdrożenie ich wyników do praktyki przemysłowej, bogatą i twórczą współpracę z ośrodkami naukowo-badawczymi w kraju jak i poza jego granicami, rozwój kadry naukowej, pracę w organizacjach naukowych polskich i zagranicznych uhonorowany został tytułem Honorowego Profesora AGH.
Wśród wielu odznaczeń należy wymienić: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
Profesor Adam Klich związany był wiele lat z Wieliczką. Mieszkał przy ulicy Dembowskiego 19 oraz ulicy Kraszewskiego 33.
Pamiątki po profesorze Adamie Klichu znajdują się w depozycie w Muzeum Zup Krakowskich w Wieliczce, a jego dyrektorski mundur górniczy jest eksponowany na wystawie muzealnej w komorze Russegger.
Napisz komentarz
Komentarze