Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 10:26
Reklama

Wieliczka. Skwer Zygmunta Kaweckiego

Na wniosek Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” oraz rodziny ś.p. prof. Zygmunta Kaweckiego Uchwałą nr VII/80/2024 skwerowi przy skrzyżowaniu ulic Górsko i Daniłowicza w Wieliczce nadano nazwę „Skwer Zygmunta Kaweckiego” - rodowitego wieliczanina, żołnierza Armii Krajowej oraz wybitnego nauczyciela, profesora i wykładowcy akademickiego w Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
  • Źródło: Wieliczka Oficjalny Portal
Wieliczka. Skwer Zygmunta Kaweckiego

Źródło: Wieliczka Oficjalny Portal

Zygmunt Kawecki urodził się w Wieliczce 11 kwietnia 1919 roku. Ukończył szkołę podstawową oraz gimnazjum im. Jana Matejki. Po maturze w 1937 roku rozpoczął roczną służbę wojskową, a następnie studia na Wydziale Hutniczym AGH, przerwane wybuchem wojny. Został poważnie ranny we wrześniu 1939 r. Od lutego 1940 roku pracował w Kopalni Soli w Wieliczce w biurze konstrukcyjnym. Wstąpił do Związku Walki Zbrojnej i następnie do Armii Krajowej. Do 1943 roku był dowódcą plutonu w Wieliczce, następnie miejscowego plutonu Kedywu, a od marca 1944 roku inspektorem dywersyjnym Kedywu w obwodzie miechowskim. Brał udział w licznych akcjach dywersyjnych. Za zasługi w II Wojnie Światowej został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznym, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Partyzanckim.

Po zakończeniu wojny podjął studia na Akademii Górniczo-Hutniczej. Współuczestniczył w pracach nad konstrukcją defektoskopu magnetycznego lin stalowych, wykorzystywanego następnie przy badaniach trwałości lin nośnych kolei linowych oraz lin w kopalniach. W 1959 roku Zygmunt Kawecki obronił pracę doktorską.

Dwukrotnie był prodziekanem Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH. W 1967 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym, zaś pięć lat później objął funkcję dyrektora Instytutu Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Automatyki, którą pełnił do przejścia na emeryturę w 1982 roku. W 1974 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Wyrazem uznania dorobku naukowego było nadanie przez Senat AGH w 1993 roku tytułu Doktora Honoris Causa Akademii Górniczo – Hutniczej.

Był odznaczony między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim oraz Gwiazdą do Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, a także Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Jako wieloletni mieszkaniec Wieliczki był współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”, a od 1984 r. aż do 2002 r. jego prezesem. Zmarł w 2003 roku, czując zawsze wielki sentyment do Wieliczki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Minął pierwszy tydzień pobytu uczniów z Skorogoszczy To był bardzo intensywny tydzień zarówno dla uczniów i opiekunów, którzy na zaproszenie Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa przyjechali w ubiegły czwartek do naszej gminy, jak i dla wszystkich zaangażowanych w organizację ich pobytu. Czasu na przygotowania było bardzo mało, a mimo tego, z pomocą wielu osób, udało się zaplanować wiele atrakcji dla dzieci, które pomogły im oderwać się od powodziowej rzeczywistości w swoich domach.Data dodania artykułu: 04.10.2024 14:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Minął pierwszy tydzień pobytu uczniów z Skorogoszczy Kłaj. Staniątki w czasie zaborów Za nami XXXIV spotkanie Regionalnego Koła Historycznego „Zadora” działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kłaju, które odbyło się w dniu 27 września. Tematem spotkania była historia sąsiedniej miejscowości Staniątki w okresie zaborów. Prelekcję wygłosił historyk Jakub Pawlak.Data dodania artykułu: 04.10.2024 14:12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Kłaj. Staniątki w czasie zaborów Biesiada „Starodawne danie” z Gminną Biblioteką Publiczną w Kłaju Pasztety, śledzie, domowy smalec, bigosy, wędliny, ogórki, grzybki, kołacze z serem i wytrawne, słodkie placki, drożdżowe chałki, ciastka, owoce, kromki ogromnego chleba - to specjały, których można było spróbować podczas biesiady „Starodawne danie” zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kłaju w poniedziałkowy wieczór 30 września na sali widowiskowej Urzędu Gminy Kłaj.Data dodania artykułu: 04.10.2024 13:45Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Biesiada „Starodawne danie” z Gminną Biblioteką Publiczną w Kłaju
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BogdanTreść komentarza: Bardzo miło że zostało uwzględnione twórczość Wiesłwa SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:55Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Bogdan MTreść komentarza: Bardzo miło że uwzględniliście Państwo twórczość Wiesława SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:54Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Krys34Treść komentarza: No sprawa już trafiła do prokuratury a Kwaśny miał przywłaszczyć 200 tys. Zł.Data dodania komentarza: 24.09.2023, 12:12Źródło komentarza: Ciesielczyk chce odwołania Kwaśnego z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie po wybuchu afery na Uniwersytecie Ekonomicznym w KrakowieAutor komentarza: observeTreść komentarza: własnej ciąży - to sama sobie ją zrobiła ?Data dodania komentarza: 21.07.2023, 16:48Źródło komentarza: Oczekujemy od innych sił politycznych jasnej deklaracji, że prawo do przerywania ciąży będzie zagwarantowaneAutor komentarza: HajaTreść komentarza: Obwodnica oddana do użytku rok temu a TIRy jak jeździły tak jeżdżą pomimo zakazuData dodania komentarza: 7.03.2023, 20:00Źródło komentarza: Koniec z ciężarówkami jadącymi przez PodłężeAutor komentarza: Uzyskaj pożyczkę tutajTreść komentarza: Złóż wniosek o pomoc finansową tutaj z niskim oprocentowaniem 2%, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną, korzystając z poniższych danych. https://en.wikipedia.org/wiki/Stefano_Pessina [email protected] WhatsApp: +48 732 104 284 Ciepłe powitanie Wiceprezes i Dyrektor Generalny, Walgreens Boots Alliance. Stefano PessinaData dodania komentarza: 1.06.2022, 11:27Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej w Grajowie
Reklama
Reklama
Reklama