Kamienny pomnik składa się z trzech rodzajów kamienia: większość elementów to piaskowiec, w części środkowej przełożony gzymsem z wapienia pińczowskiego.
Z tego samego wapienia wykonano rzeźbę w niszy oraz daszek wieńczący pomnik. Płyta z inskrypcjami wykonana jest natomiast z wapienia dębnickiego.
Pomnik był zapadnięty w gruncie i pochylony w dwóch kierunkach – obecnie jest wypoziomowany i ustabilizowany na poziomie fundamentu.
Stan techniczny kamienia wymagał kompleksowych prac naprawczych z powodu ubytków, pęknięć oraz dezintegracji ziarnistej struktury.
Górna część pomnika, obejmująca niszę i rzeźbę, została oczyszczona z wtórnych przemalowań, a krzyż wieńczący pomnik poddano rekonstrukcji.
Prace miały na celu powstrzymanie procesów destrukcji oraz przywrócenie walorów estetycznych obiektu. Kamień został oczyszczony, odkażony, zaimpregnowany i zahydrofobizowany.
Całkowity koszt renowacji wyniósł 39 318,43 zł, z czego 19 000,00 zł pokryła dotacja z Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Pamięta – zachowanie miejsc pamięci historycznej”.
Napisz komentarz
Komentarze