Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:54
Reklama

Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak

13 listopada 2024 r. w wypełnionej do ostatniego miejsca sali akustycznej niepołomickiego Zamku, odbyło się spotkanie z Panią Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką niezwykłego reportażu historycznego pt. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach.” Reportaż został uznany przez krytyków, czytelników oraz media za najważniejszą publikację 2023 roku.
  • Źródło: Niepołomice.eu
Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak

Źródło: Niepołomice.eu

„Chłopki” znalazły się wśród 20 książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike. Na dzień dzisiejszy reportaż ten osiągnął nakład 500 tys. egzemplarzy! Organizatorami literackiego wydarzenia byli: Biblioteka Publiczna w Niepołomicach oraz Zamek Królewski w Niepołomicach. Rozmowę podczas spotkania znakomicie poprowadziła Joanna Lebiest, Dyrektor niepołomickiej Książnicy.

Pani Joanna Kuciel-Frydryszak pochodzi z Dolnego Śląska. Z wykształcenia jest polonistką. Z zawodu dziennikarką związaną ze światem prasy wrocławskiej. Spod jej pióra wyszły również dwie książki biograficzne: „Słonimski. Heretyk na ambonie” oraz biografia  Kazimiery Iłłakowiczówny pt. ”Iłła.”  Jest Ona również autorką książki dokumentalnej pt. „Służące do wszystkiego.” To przejmująca opowieść o codziennych losach tysięcy dziewczynek i kobiet „zgodzonych do służby” u bogatych obywateli, żyjących w Polsce okresu międzywojennego.

Czytelniczym fenomenem okazała się jednak ostania, najnowsza publikacja autorki pt. ”Chłopki.” Reportaż stanowi opowieść o życiu i sytuacji społecznej kobiet wiejskich, żyjących w okresie lat 20 stych i 30-stych w Polsce. W tej publikacji nie znajdziemy opisów sielskiego życia, obyczajów, folkloru czy zachwytów nad pięknem harmonii bytowania gromady wiejskiej w zgodzie z naturą.

Czytelnik dostaje natomiast dosadny, realistyczny obraz ciężkiego życia i dramatycznych losów wiejskiej kobiety.  Mieszkanki wsi były od najmłodszych lat podporządkowane ojcom, braciom, mężom.  Miały być ciche, potulne, bogobojne, poddane zasadom wszechobecnego patriarchatu. Od dzieciństwa kobiety te stykały się z ciężką, fizyczną pracą w polu, gospodarstwie i domu. Były ofiarami ciemnoty, zabobonu oraz zaniedbania zdrowotnego, edukacyjnego. Pozbawiono je szacunku,  godności  oraz prawa do własnego zdania. Nieobce były im problemy zmuszania do małżeństwa, przemocy fizycznej i seksualnej.   Pani Joanna wykazując się wrażliwością i dyskrecją, spisywała tylko to, na co gotowe były Jej bohaterki przekazać.  To były szczególnie trudne rozmowy i wywiady.

Autorka nadmieniła, że pisząc ten dokument, nie miała chęci nikogo obrażać, winić czy krytykować.  Postanowiła napisać publikację, będącą  świadectwem ówczesnej rzeczywistości. Jej zadaniem miało być ocalenie wspomnień o naszych prababkach i przodkiniach. Książka stanowi pomnik, hołd oddany kobietom, które dzięki swojej determinacji, poświęceniu oraz ogromnej mądrości życiowej, toczyły nierówną walkę z niesprawiedliwym i brutalnym systemem społecznym, jakim był patriarchat.

Pani Joanna interesująco opowiadała o swojej  żmudnej  pracy nad książką. Przez długi okres czasu czytała wszelkie, dostępne publikacje, dotyczące życia na polskiej wsi lat przedwojennych. Kolejnym etapem było podróżowanie i bezpośrednie spotkania z osobami sprzed dwóch, trzech pokoleń, które odważyły się na ujawnienie prywatnych wspomnień, historii  swoich matek, babek, prababek.  Dziennikarka podkreśliła, że cały Jej warsztat literacki opierał się na kwerendach w archiwach oraz bibliotekach.

Podczas spotkania wywiązała się interesująca dyskusja między autorką a publicznością. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że książka stała się dla nich inspiracją do poszukiwania wiedzy o minionych pokoleniach, odkrywania rodzinnych historii, zrozumienia postaw życiowych kobiet tamtej epoki. „Chłopki” stanowią pewnego rodzaju „most” między pokoleniami kobiet. Lektura prowokuje współczesne kobiety do zagłębienia się w wiedzy o losach rodziny. Nawiązują się więc  kontakty, zacieśniają więzy, a to wszystko tworzy naszą pamięć.  Historia i pamięć dają nam poczucie tożsamości oraz zrozumienia miejsca kobiety w obecnych czasach.

Spotkanie zakończyło się serdecznymi podziękowaniami. Każdy z uczestników miał możliwość zakupienia książki, otrzymania dedykacji od naszego Gościa oraz okazję do wspólnego zdjęcia. Zakulisowe rozmowy, polemiki i dzielenie się wspomnieniami nie miały końca. Trwały one do późnych godzin wieczornych, długo jeszcze po oficjalnym zakończeniu spotkania. Obecność ponad 150 osób świadczy o tym, że warto organizować takie imprezy kulturalne.

Marta Piotrowska
Biblioteka Publiczna w Niepołomicach



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak 13 listopada 2024 r. w wypełnionej do ostatniego miejsca sali akustycznej niepołomickiego Zamku, odbyło się spotkanie z Panią Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką niezwykłego reportażu historycznego pt. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach.” Reportaż został uznany przez krytyków, czytelników oraz media za najważniejszą publikację 2023 roku.Data dodania artykułu: 22.11.2024 14:02Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak Planowana budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce Dziś w Starostwie Powiatowym w Wieliczce odbyło się spotkanie, którego celem było omówienie planowanej budowy nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce. W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Wielicki, Roman Ptak, Członek Zarządu, Łukasz Sadkiewicz, Sekretarz Artur Kozioł, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie Mariusz Kudela, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów, Bogusław Wiklik, Komendant Powiatowy w Wieliczce, Mirosław Strach oraz Wójt Gminy Gdów, Zbigniew Wojas.Data dodania artykułu: 22.11.2024 13:56Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Planowana budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce "Aktywne Dziś – Lepsze Jutro" 21 listopada w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wieliczce podpisano umowę partnerską na rzecz realizacji projektu „Aktywne Dziś – Lepsze Jutro” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Liderem przedsięwzięcia jest Powiat Wielicki, a partnerem Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Społecznych PROELIO.Data dodania artykułu: 22.11.2024 13:43Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0"Aktywne Dziś – Lepsze Jutro"
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BogdanTreść komentarza: Bardzo miło że zostało uwzględnione twórczość Wiesłwa SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:55Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Bogdan MTreść komentarza: Bardzo miło że uwzględniliście Państwo twórczość Wiesława SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:54Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Krys34Treść komentarza: No sprawa już trafiła do prokuratury a Kwaśny miał przywłaszczyć 200 tys. Zł.Data dodania komentarza: 24.09.2023, 12:12Źródło komentarza: Ciesielczyk chce odwołania Kwaśnego z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie po wybuchu afery na Uniwersytecie Ekonomicznym w KrakowieAutor komentarza: observeTreść komentarza: własnej ciąży - to sama sobie ją zrobiła ?Data dodania komentarza: 21.07.2023, 16:48Źródło komentarza: Oczekujemy od innych sił politycznych jasnej deklaracji, że prawo do przerywania ciąży będzie zagwarantowaneAutor komentarza: HajaTreść komentarza: Obwodnica oddana do użytku rok temu a TIRy jak jeździły tak jeżdżą pomimo zakazuData dodania komentarza: 7.03.2023, 20:00Źródło komentarza: Koniec z ciężarówkami jadącymi przez PodłężeAutor komentarza: Uzyskaj pożyczkę tutajTreść komentarza: Złóż wniosek o pomoc finansową tutaj z niskim oprocentowaniem 2%, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną, korzystając z poniższych danych. https://en.wikipedia.org/wiki/Stefano_Pessina [email protected] WhatsApp: +48 732 104 284 Ciepłe powitanie Wiceprezes i Dyrektor Generalny, Walgreens Boots Alliance. Stefano PessinaData dodania komentarza: 1.06.2022, 11:27Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej w Grajowie
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama