Co takiego ma w sobie ta biało - czerwona? Każdy gość przychodzący na koncert ze wzruszeniem przypinał te barwy w formie kotylionu na swojej piersi. Tak pięknie wyglądała widownia łącząca całe pokolenia. Powiewające flagi i dekoracja na scenie z białych kwiatów i czerwonych maków nadała uroczystości odświętnego, ale też radosnego charakteru.
Oczywiście, pamiętamy jak wykuwała się ta nasza wolność. Jakim wysiłkiem i bólem została okupiona. Zastanawiam się co sprawiło, że tym razem było radośniej i mniej nostalgicznie?
To nie tylko otaczające nas zewsząd patriotyczne barwy, ale rozpoczynający przegląd występ dzieci z Samorządowego Przedszkola w Kłaju. Z ust przejętych maluchów rozbrzmiały słowa i dźwięki niosące nadzieję. Bardzo przemyślany i perfekcyjnie wykonany program uświadomił nam wszystkim, że warto być dumnym z bycia Polakiem. Te przejęte i wzruszone dzieci dały świadectwo wartości najwyższej - wolności i niepodległości. Bardzo dziękujemy paniom Annie Chwastek i Annie Wiśniewskiej za przygotowanie tak pięknego programu. Gratulujemy dzieciom takich nauczycielek.
Tę wspaniałą uroczystość uświetnili swoją obecnością: Starosta Wielicki Roman Ptak, Wójt Gminy Kłaj Zbigniew Strączek, Radni Powiatowi Jadwiga Skoczek i Adam Kociołek, proboszcz Parafii Kłaj ks. kan. Jan Bierowiec, radni gminy i sołtysi, dyrektorzy szkół i przedszkoli oraz instytucji kultury, a także szerokie grono Mieszkańców Gminy Kłaj i okolic.
Przegląd Pieśni Patriotycznych rozpoczęło:
- Wielickie Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” pod dyrekcją Julii Michałek w utworach: „Wojenko, wojenko”, „Warczą karabiny”, „Bywaj dziewczę zdrowe”,
- Męski Chór Totus Tuus z Podłęża pod dyrekcją Krzysztofa Lebiesta w utworach: „Ciężkie czasy legionera”, „Wizja szyldwach”, "Rapsod o pułkowniku Kuli-Lisie,
- Chór Miejski Cantata z Niepołomic pod dyrekcją Maksymiliana Żelaznego w utworach: „Modlitwa obozowa”, „Do kraju tego”, „Bogurodzica”,
- Bocheński Chór Kameralny Salt Singers po dyrekcją Macieja Kozłowskiego w utworach: „Czerwone maki na Monte Casino”, „Ej, dziewczyno”, „Deszcz jesienny”,
- Gminny Chór Gaudium z Kłaja pod dyrekcją Renaty Kamody oraz przy akompaniamencie Marii Arkusz w utworach: „Jest taki kraj”, „Mury”, „Wolność”.
Nasze święto uczciła również młodzież ze Szkoły Muzycznej im. Juliusza Łuciuka z Mikluszowic z filią w Kłaju w czterech odsłonach:
- Kwintet smyczkowy przygotowany przez Paulinę Grzybek i Mateusza Grzybka w utworach: „Wojenko, wojenko”, „Piechota”,
- Duet fletowy przygotowany przez Małgorzatę Górecką - Sikorę z akompaniamentem Renaty Kamody w utworach: „Warszawianka”, „Pierwsza brygada”,
- Trio trąbkowe przygotowane przez Bogdana Tomalę w utworach: „O mój rozmarynie”,
- Duet wiolonczelowy przygotowany przez Ewę Wojsław - Bober w utworach: „Wojenko, wojenko”, „Legiony”.
Kulminacją naszego przeglądu jest zawsze wspólne śpiewanie pieśni. Podniosły nastrój zbudowały wyśpiewane ze sceny przez chór Gaudium słowa o wolności. Słuchaczy zelektryzował duet, który dopełnił brzmienie i przekaz tego utworu. Wzruszeni i wpatrzeni w obraz znajdujący się na scenie byliśmy skłonni uwierzyć, że przedstawiony na nim legionista wrócił ze swym „przyjacielem” szczęśliwie do domu.
Dlaczego wciąż to robimy i przychodzimy na przegląd? Bo chcemy! Pragniemy wracać tu co roku na tę salę, by dać świadectwo patriotyzmu. Przyprowadzamy nasze dzieci i wnuki. To im potrzebna jest świadomość jak ważna jest narodowość, tożsamość, ojczyzna.
Wydarzenie zostało dofinansowane przez Powiat Wielicki za co bardzo dziękujemy.
Dorota Kosmowska
Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kłaj
Więcej zdjęć:
Galeria nr 1
Galeria nr 2
Galeria nr 3
Napisz komentarz
Komentarze