Program wydarzenia upamiętniającego wybuch Powstania Styczniowego rozpoczął się od uroczystej mszy świętej z udziałem delegacji i pocztów sztandarowych, w tym uczestników Pielgrzymki hutniczej „Solidarności”. Następnie zgromadzeni wspólnie złożyli kwiaty na grobie św. Rafała Kalinowskiego, powstańca styczniowego, którego carskie władze aresztowały i zesłały na Syberię. Był on też przeorem klasztoru w Czernej, w tamtejszym kościele karmelitów spoczywają jego relikwie. Św. Rafał Kalinowski jest patronem Sybiraków, oficerów, żołnierzy i orędownikiem w sprawach trudnych.
W ramach obchodów rocznicowych przygotowano także rekonstrukcję obozowiska powstańczego – z oryginalnymi rekwizytami, artefaktami oraz załogą powstańców w strojach epoki, z autorskim wykonaniem Jarosława Jaskółowskiego i grupy rekonstruktorów „Regiment Artylerii Fortecznej.”
Rekonstrukcji towarzyszyła okolicznościowa Wystawa Broni i Artefaktów Historycznych oraz prezentacja kolekcji Jerzego Wolskiego z czasów powstań narodowo-wyzwoleńczych. Uczestnicy mogli także zwiedzić muzeum historyczne karmelitów w Domu Pielgrzyma.
Bóg, Honor, Ojczyzna. Dzisiaj te słowa wybrzmiewały najmocniej. Już 42. raz pielgrzymka ludzi pracy przybyła do Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej, aby podziękować za poświęcenie ludzi, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Z okazji 162. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbyła się również rekonstrukcja obozowiska powstańczego. Była to doskonała lekcja. Gorąco zachęcam do odwiedzenia klasztoru podczas nadchodzących ferii
- powiedział marszałek Łukasz Smółka.
Napisz komentarz
Komentarze