Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Wielicki Roman Ptak oraz Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas.
Wstęp jest darmowy, należy jednak okazać bezpłatną wejściówkę, która można odebrać od czwartku 23 stycznia br. we wskazanych miejscach:
Urząd Gminy Gdów (w Referacie Współpracy, Komunikacji Społecznej i Promocji – II piętro);
Parafia Wniebowzięcia NMP w Niegowici (w zakrystii),
Starostwo Powiatu Wielickiego (w Biurze Promocji – ul. Rynek Górny 2, Wieliczka),
Kampus Wielicki w Wieliczce (w portierni).
Ilość miejsc jest ograniczona.
Szczegóły pod numerem telefonu 602 121 193.
Akcja pięknych Jasełek przy akompaniamencie akordeonu rozgrywa się u Gospodarzy, w komnacie Heroda i w stajence. Na scenie, w pięknych strojach, swe role odgrywają: Święta Rodzina z małym Jezusem, Gwiazdor, Gospodyni i Gospodarz, Pasterze z dziećmi – owieczkami, Herod i jego Sługa, Trzej Królowie, Żyd, Anioł i Śmierć. Występ uświetni chór uczniów klas II i III z Szkoły Podstawowej im. gen. J. H. Dąbrowskiego w Pierzchowie.
W 2024 r. Jasełka pt. "Tradycyjną kolędę pierzchowską łączącą pokolenia" przedstawiono publiczności dwukrotnie.Premiera miała miejsce w Pierzchowie w czwartek 19 grudnia 2024 r., a po raz drugi zagrano 22 grudnia br. Na zaproszenie społeczności Szkoły Podstawowej w Pierzchowie odpowiedziało bardzo dużo osób, które wypełniły szkolną salę gimnastyczną po brzegi. Obecnych na czwartkowej premierze powitała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pierzchowie Grażyna Pogorzelczyk – Kluska, a po zakończeniu kolędowania słowa wdzięczności skierowali Zastępca Wójta Gminy Gdów Grzegorz Piętak, proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici ks. Janusz Łomzik, były ksiądz proboszcz parafii w Niegowici – ks. Paweł Sukiennik, płk. Włodzimierz Wowa – Brodecki. O historii Kolędy Pierzchowskiej z 1996 r. opowiedziała Maria Jelonek-Bankowicz, a wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia podziękowała Dorota Bobowska – Szostak – nauczyciel i reżyser Kolędy.
Na zakończenie podziękowano Aktorom, osobom odpowiedzialnym za scenografię, przygotowanie i wypożyczenie strojów, profesjonalną scenę, oświetlenie i nagłośnienie, ofiarowanie i dostarczenie choinek, wypożyczenie rekwizytów, dostarczenie krzeseł, podłączenie prądu, udostępnienie lokalu na próby, fotografie oraz wszelką okazaną życzliwość i wsparcie, a licznie zgromadzonej publiczności - za obecność i złożone datki, które planuje się przeznaczyć na zakup sceny do szkoły. Tego dnia chętni mogli także nabyć ciasta na kiermaszu przygotowanym przez Radę Rodziców. W związku ze zbliżającym się kolędowaniem wyremontowano wiejską Bożonarodzeniową Szopkę liczącą kilkadziesiąt lat. Zakończono wspólnym śpiewem kolęd i przekazaniem znaku pokoju. Pamiątką z dwudniowego kolędowania są liczne zdjęcia i film. Jasełka w szczególny sposób nawiązują do tradycji kolędowania, a zwłaszcza do wystawionej w 1996 r. w Pierzchowie „kolędy pierzchowskiej”. Nie dziwi zatem, że pośród „aktorów” obecnych jasełek jest wielu, którzy mieli swój debiut przed niemal 30 laty. Jak sama nazwa wskazuje, łączy bowiem pokolenia.
Fot.: Marek Partyka (zdjęcia z niedzieli 22.12.2024r.); Pierzchów – Mieszkańcy – Wieś (zdjęcia z czwartku 19.12.2024 r.).
Napisz komentarz
Komentarze