Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry, która objawia się między innymi uporczywym świądem, wysypkami i znaczną suchością skóry. Jej pierwsze symptomy można zauważyć już u niemowląt. Zdarza się, że towarzyszy choremu przez całe życie, chociaż w niektórych przypadkach występują długie okresy remisji.
Podłożem atopowego zapalenia skóry są czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Ze względu na wrodzony defekt w strukturze bariery naskórkowej, nie pełni ona prawidłowo swoich funkcji. Skutkuje to jej zwiększoną przepuszczalnością, powodującą utratę wody i łatwiejsze wnikanie alergenów oraz drobnoustrojów.
Wpływ atopowego zapalenia skóry na życie
Atopowe zapalenie skóry obniża jakość życia. Chorym doskwiera silny świąd, zmuszający do drapania i wpędzający ich w bezsenność. W dzień są rozkojarzeni i zmęczeni, i trudniej jest im funkcjonować w szkole lub w pracy. Poza tym niepokoją się wyglądem swojej skóry. Mogą obawiać się reakcji ze strony innych i tracić na pewności siebie w sytuacjach społecznych.
Jako przewlekła choroba, AZS generuje też koszty związane z leczeniem, które dla wielu chorych mogą być obciążające. Sam proces leczenia nie jest łatwy – trzeba sumiennie dbać o skórę i uważać na czynniki zaostrzające objawy, np. stres i różnego rodzaju alergeny. Czasami wyklucza to chorych z pewnych aktywności sportowych lub zawodowych.
Objawy atopowego zapalenia skóry i skutki nieleczenia
Wspomniany już świąd jest jednym z głównych objawów atopowego zapalenia skóry. Skóra swędzi tak mocno, że chorzy nie mogą powstrzymać się od drapania. Na skutek tego powstają widoczne przeczosy, ranki, nadżerki i strupki. Co gorsza, zwiększa się ryzyko nadkażeń.
Skóra atopowa charakteryzuje się również dużą suchością. Jest szorstka, łuszczy się i czasami pęka. Przez to chorym często towarzyszy ból.
Zmiany skórne mogą mieć postać czerwonych grudek, plam i pęcherzyków. Przy przewlekle utrzymującym się stanie zapalnym dochodzi do lichenizacji skóry: staje się zgrubiała i uwidaczniają się jej naturalne bruzdy.
U niemowląt zmiany lokalizują się głównie na twarzy, zwłaszcza na policzkach i czole. U starszych dzieci powstają przede wszystkim w dołach łokciowych i podkolanowych. Jeśli chodzi o młodzież i dorosłych, zmiany są rozsiane po całym ciele, najczęściej zajmując twarz, szyję, dłonie, stopy i zgięcia stawowe.
Objawów atopowego zapalenia skóry lepiej nie bagatelizować, nawet gdy wydają się łagodne. Nieleczona choroba prowadzi bowiem do różnych powikłań, np. zakażeń gronkowcem złocistym czy wirusem opryszczki. Stwarza też ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej i alergicznego nieżytu nosa. Ponadto źle wpływa na kondycję psychiczną. Może wpędzić w depresję lub stany lękowe.
Dlaczego prawidłowa pielęgnacja jest tak ważna przy atopowym zapaleniu skóry?
Pielęgnacja uznawana jest za podstawową metodę terapii atopowego zapalenia skóry. Gdy objawy są łagodne, może być stosowana samodzielnie. W okresach zaostrzeń dodatkowo włącza się odpowiednie środki farmakologiczne.
Dlaczego pielęgnacja odgrywa tak dużą rolę w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry? Ponieważ przyczyna dokuczliwych symptomów leży przede wszystkim w uszkodzonej, nieprawidłowo funkcjonującej barierze naskórka. Pielęgnacja odpowiednimi środkami pozwala ją odtworzyć – i tym samym redukuje uporczywe dolegliwości.
Odpowiednie kosmetyki na atopowe zapalenie skóry to emolienty
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry powinny być emolientami, czyli preparatami o silnie nawilżającym i natłuszczającym działaniu. Emolienty tworzą na skórze film, który chroni ją przed utratą wody i podrażnieniami. Zapobiega również przedostawaniu się drobnoustrojów w głąb skóry i tym samym zmniejsza ryzyko nadkażeń.
Ważne, aby kosmetyki na atopowe zapalenie skóry były bezpieczne dla wrażliwej skóry. Dlatego powinny mieć jak najłagodniejsze, hipoalergiczne składy, aby zminimalizować ryzyko podrażnień. Dobrym wyborem mogą się okazać produkty dedykowane AZS. Wcześniej warto jednak sprawdzić ich skład, czy nie zawierają barwników, substancji zapachowych i innych problematycznych substancji. Każdy alergik powinien również przeanalizować skład produktu pod kątem składników, na które jest uczulony.
Co mogą zawierać kosmetyki na atopowe zapalenie skóry?
Skuteczne kosmetyki na atopowe zapalenie skóry bazują na dobrze tolerowanych przez wrażliwą skórę składnikach. Mogą zawierać np. takie komponenty, jak:
- olej ze słodkich migdałów – to naturalny i hipoalergiczny emolient. Wspaniale nawilża suchą skórę i usprawnia jej regenerację. Wycisza stany zapalne, swędzenie i zaczerwienienia, a także koi podrażnienia,
- masło shea – posiada właściwości natłuszczające i pomaga zatrzymać nawilżenie w skórze. Zmiękcza szorstki, zrogowaciały naskórek. Dzięki zawartości witamin A i E wspomaga regenerację skóry,
- olej lniany – ten emolient jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę E. Naprawia barierę naskórkową i sprawia, że skóra jest nawilżona i miękka. Dodatkowo łagodzi jej stan zapalny i świąd,
- mocznik – jest humektantem, czyli składnikiem wiążącym wilgoć w skórze. Dostarcza solidnej dawki nawilżenia, zmiękczając nawet bardzo zrogowaciałą skórę. Eliminuje świąd i łuszczenie. Co ważne, działa też antybakteryjnie, dzięki czemu może zmniejszać ryzyko infekcji,
- masło cupuacu – ma silne właściwości nawilżające, odżywcze i regenerujące, i do tego jest hipoalergiczne. Doskonale dba o przesuszoną i podrażnioną skórę. Łagodzi jej stany zapalne i przywraca komfort, jak również przyśpiesza gojenie,
- pantenol – ma zdolność do wiązania wody w skórze i pomaga utrzymać jej właściwy poziom nawilżenia. Ponadto działa przeciwzapalnie i regenerująco. Przynosi szybką ulgę przy świądzie i podrażnieniach, a także redukuje zaczerwienienia,
- olej konopny – ten wyjątkowy olej cechuje się wybitnym działaniem nawilżającym i przeciwzapalnym. Uzupełnia brakujące składniki lipidowe w naskórku i chroni przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych,
- niacynamid – witamina B3 ma istotny wpływ na poprawę nawilżenia skóry, pobudzając syntezę ceramidów uszczelniających płaszcz lipidowy oraz białek takich, jak np. filagryna. Posiada też właściwości antyoksydacyjne i zmniejsza negatywny wpływ wolnych rodników na skórę.
Atopowe zapalenie skóry – kosmetyki Atopicin. Co dobrego mogą zrobić dla Twojej skóry?

Atopicin to kosmetyki na atopowe zapalenie skóry, opracowane specjalnie z myślą o wyjątkowych potrzebach skóry atopowej. Dzięki starannie dobranym składom, są w stanie kompleksowo się o nią zatroszczyć, poprawiając jej komfort oraz wygląd.
Co znajdziesz w dermokosmetykach Atopicin? Naturalne emolienty i humektanty, takie jak, np. olej konopny, masło shea i mocznik, które zapewniają skórze dogłębne nawilżenie i ukojenie. Odbudowują jej warstwę hydrolipidową, dzięki czemu pozostaje nawilżona na dłużej i do tego zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. Składniki kosmetyków Atopicin przyczyniają się również do złagodzenia podrażnień i dokuczliwego świądu, i pozytywnie wpływają na regenerację skóry.
Wybierać można spośród szerokiej gamy produktów do mycia twarzy, ciała i włosów oraz do nawilżania twarzy i ciała. Marka oferuje:
- szampon,
- balsam do mycia ciała,
- olejek myjący do twarzy,
- balsam natłuszczający do ciała,
- mazidło do suchej skóry,
- krem do twarzy na dzień,
- krem do twarzy na noc,
- krem pod oczy i na powieki.
Kup na stronie producenta: https://verdelove.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/atopowe-zapalenie-skory/
Zobacz, czym wyróżniają się kosmetyki na atopowe zapalenie skóry Atopicin:
- W opracowaniu ich receptur uczestniczyli dermatolodzy. Daje to gwarancję skutecznego i bezpiecznego działania produktów Atopicin.
- Zostały skomponowane na bazie naturalnych składników aktywnych – roślinnych olei i maseł, witamin, a także składników naśladujących substancje występujące naturalnie w skórze (np. mocznik, kwas mlekowy). Dostarczają zatem cennych składników, które na wielu poziomach wspierają skórę.
- Działają niezwykle delikatnie, nie naruszając bariery hydrolipidowej skóry i wzmacniając ją nawet na etapie oczyszczania.
- Przynoszą ukojenie i znacznie zmniejszają problem suchości i świądu skóry.
- Są pomocne w kontrolowaniu objawów. Zarówno łagodzą przebieg schorzenia, jak i zmniejszają ryzyko nagłego nawrotu symptomów.
Podsumowanie
Od tego, jaki kosmetyk na atopowe zapalenie skóry zostanie włączony do codziennej rutyny, zależy, czy uda się zredukować uciążliwe objawy. Warto postawić na kosmetyki dedykowane specjalnie skórze atopowej, z łagodnymi, hipoalergicznymi składnikami. Warto szukać też jak najlepszych produktów, z wysokiej jakości składnikami – np. pochodzenia naturalnego. Istotne jest również to, aby emolienty stosować regularnie i w odpowiednich ilościach. Dzięki temu można nie tylko wyciszyć objawy, ale i przedłużyć okresy bez żadnych symptomów chorobowych.