Do czego służą błotniki?
Podstawowym zadaniem błotników jest hamowanie zanieczyszczeń wydobywających się spod kół pojazdu w trakcie jazdy. Dotyczy to m.in.: kamieni, piasku, gałęzi i innych elementów, które mogą odpryskiwać i stanowić zagrożenie dla aut znajdujących się z tyłu lub dla pojazdu, w którym zamontowano błotniki. Odpowiednie dobranie tych elementów wpływa na poprawę wygody i bezpieczeństwa jazdy, a także zmniejsza ryzyko ewentualnych strat finansowych.
Kluczowe aspekty przy zakupie błotników
Oczywiście błotniki dostępne na rynku różnią się jakością wykonania, parametrami technicznymi czy też poziomem ochrony. Szeroki wybór sprawia, że nie jest łatwo dokonać wyboru. Poniżej w kilku zdaniach opisaliśmy najważniejsze kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie.
Rozmiar i dopasowanie do danego zastosowania
Podstawą jest idealne dopasowanie rozmiaru błotnika do rozmiaru kół oraz gabarytów pojazdu. To klucz do tego, aby element ten spełnił swoje zadanie. Zarówno zbyt duże, jak i zbyt małe błotniki nie zapewnią satysfakcjonującej ochrony oraz szybko mogą ulegać
degradacji. Na przykład nadkole 16 cali nie powinno być stosowane do kół o średnicy 14-calowej itd. Muszą być dostosowane do średnicy koła, zbyt duże nie spełnią swojej funkcji ochronnej, a z kolei zbyt małe w pewnych warunkach mogą ulec zniszczeniu.
Rodzaj błotnika
Drugim kryterium jest rodzaj błotnika. Ten wskazuje na jego konstrukcję. Dostosuj ten parametr do typu ciężarówki i jej gabarytów. Do wyboru masz m.in.: błotniki pełne, półbłotniki, modele jednoczęściowe i wieloczęściowe czy też różniące się poszczególnymi elementami (np. płaska góra, dodatkowe uchwyty na wsporniki itd.).
Jakość wykonania
Nawet najlepiej dobrany błotnik nie spełni swojego zadania, jeżeli będzie słabej jakości. Wpłynie to na jego szybką degradację oraz spowoduje dodatkowe koszty po stronie właściciela pojazdu ciężarowego lub przyczepy. Właśnie dlatego wybieraj tylko produkty z górnej półki, w tym m.in.: wykonane z polipropylenu lub ABS (modele plastikowe), stali nierdzewnej lub wzmocnionego aluminium (modele metalowe). Warto wybrać elementy od renomowanego dostawcy.
Zgodność z obowiązującymi przepisami
Stosowane w transporcie błotniki powinny być zgodne z obowiązującymi przepisami. Właśnie dlatego rekomendujemy sprawdzenie, czy dany produkt posiada niezbędne atesty i przeznaczony jest do profesjonalnego użytku.
Cena produktu
Oczywiście nie bez znaczenia jest też cena. Ta powinna wpisywać się w posiadany przez Ciebie budżet. Z doświadczenia wiemy, że lepiej zapłacić nieco więcej za lepszej jakości błotniki, jednak zawsze stosunek ceny do jakości wykonania powinien być satysfakcjonujący. Wysokiej klasy produkty znajdziesz w sklepie internetowym Nadkola.pl.