Pierwszy weekend września w gminie Biskupice zakwitł kolorami folkloru. II edycja Festiwalu zgromadziła tłumy widzów jakich Park Kultury i Wypoczynku w Tomaszkowicach dawno nie pamięta. Wydarzenie przyciągnęło nie tylko mieszkańców gminy, ale także widzów z całej Małopolski. Widownia z zachwytem obserwowała kolejne barwne obrazy, które pojawiały się na scenie amfiteatru.
Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęła plenerowa Msza Święta, którą celebrował Proboszcz Parafii w Łazanach ks. Stanisław Wciślak. Zebrani podziękowali za plony i owoce całorocznej pracy. Delegacje z sołectwa Bodzanów, Jawczyce, Łazany, Przebieczany, Sławkowice, Szczygłów, Tomaszkowice, Trąbki, Zborówek i Surówki złożyły przed ołtarzem przyniesione wieńce, które zostały poświęcone. Doskonałą oprawę wokalno-muzyczną zapewniła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Biskupicach pod batutą Marka Konarskiego przy barwnym sopranie Katarzyny OIeś.
Część obrzędową przygotował Zespół Pieśni i Tańca Solny Gościniec. Korowód Dożynkowy wprowadził na scenę tradycyjny wieniec oraz bochen chleba, który przekazano Gospodarzowi Gminy. Zespół wykonał piękną, starannie przygotowaną suitę tańców ludowych, Walczyka, Strasoka, Szewca, Zagrodnika, Chodzonego i Krakowiaka.
Następnie zgromadzona publiczność została porwana w barwny, żywiołowy program artystyczny przygotowany przez zaproszone zespoły regionalne.
Program rozpoczął Zespół Regionalny Lipniczanie tańcem narodowym – polonezem. Charakterystyczne dźwięki muzyki i niezwykła choreografia taneczna, wprowadziła podniosły nastrój wśród uczestników Festiwalu. Suitę Rzeszowską zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Siedlecanie, wywołując gromkie brawa publiczności. W kolejnej odsłonie Zespół Regionalny Lipniczanie zaprezentował niezwykle żywiołowe tańce z Pogórza Sądeckiego, a ponownie występujący Zespół Siedlecanie przedstawił zgromadzonej publiczności folklor taneczny z regionu Beskidu Śląskiego, przeplatany ludową muzyką. Prezentowany program wprowadził publiczność w radosny nastrój i zachwyt nie tylko za sprawą tańca ale także autentyzmu prezentowanego folkloru. Gromkie brawa pożegnały Lipniczan i Siedlecan, aby powitać Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek z Alwerni, który zaimponował publiczności za sprawą pięknych, barwnych łowickich strojów i układów tanecznych, które rzadko można podziwiać w pełnej krasie.
Jako ostatni na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca AGH Krakus, przedstawiając suitę krakowską, zespół zaprezentował jednocześnie kunszt i piękno polskiego stroju ludowego. Barwne stroje, śpiew oraz zaprezentowane układy taneczne, długo oklaskiwała oczarowana, zachwycona publiczność.
Mimo chłodnego wieczoru, zebrana publiczność czekała na rozgrzewający występ Duetu Gajda, znanego do tej pory gościom II Festiwalu za sprawą programu Mam Talent. Rodzeństwo zaprezentowało zróżnicowany repertuar. Nowoczesna aranżacja folkowych utworów ujęła zgromadzonych widzów. Duet nagrodzony gromkimi brawami oraz radosnymi okrzykami z trudem opuszczał scenę.
Tymczasem kilka chwil później na scenie pojawiła się energiczna grupa Kapitana Folka. Zgromadzona publiczność zachęcana przez gwiazdę wieczoru, pozwoliła się porwać w rytm tanecznej muzyki. Tymczasem na koniec koncertu zgromadzona rzesza fanów okrzykami „bis” przedłużyła dynamiczny występ Kapitana Folka.
Atrakcyjny program folklorystyczny, tak wciągnął widzów, że z trudem odchodzili, by skorzystać z innych atrakcji przygotowanych dla gości. Każdy znalazł coś dla siebie.
Na przygotowanych stoiskach można było podziwiać wystawę i wziąć udział w warsztatach sztuki ludowej przygotowanej przez partnerów zadania: Środowiskowy Dom Samopomocy i Stowarzyszenie Hejnał Trąbki.
Było i coś dla smakoszów – przepyszne potrawy regionalne przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Biskupic, Bodzanowa, Przebieczan, Sułowa i Grabia.
W trakcie imprezy można było też skorzystać z ekoporad i edukacji ekologicznej nie tylko dla najmłodszych, dzięki akcji prowadzonej przez Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej oraz Labolatorium Mobilne. Uczestnicy nie tylko mogli zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego, ale także wziąć udział w grach, zabawach ściśle związanych z tą tematyką. Mnóstwo radości sprawiło rowerowe kino oraz rozdawane rośliny antysmogowe.
Z ciekawą propozycją, przygotowaną specjalnie dla maluchów, pojawili się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łazanach. Każdy z zainteresowanych wziął udział w akcji gaszenia płonącego budynku – na zasadzie wycelowania strumienia wody w ruchome elementy makiety.
Specjalne stoisko utworzyło Koło Pszczelarzy Biskupice i Winnica Sułowska, gdzie można było zasmakować i nabyć specjały lokalnych producentów. Miłośnicy czytelnictwa mogli wziąć udział w akcji „Książka za książkę”, pasjonaci historii obejrzeć wystawę zatytułowaną „Gmina Biskupice na starych fotografiach”, a Lokalna Grupa Działania Dolina Raby zaprezentowała materiały i produkty lokalne.
Ponadto organizatorzy przygotowali szereg bezpłatnych atrakcji dla najmłodszych jak wesołe miasteczko, urządzenia rekreacyjne, malowanie buziek, kolorowe tatuaże, warkoczyki, tworzenie biżuterii, warsztaty rękodzieła. Każdy mógł spróbować swoich sił na przygotowanych warsztatach wykonując sznurkową makramę lub folkowe, kolorowe kurki i bibułkowe kwiaty. Maluchy dzięki kolorowym animacjom świetnie spędziły czas w parku na zabawach z balonowymi zwierzakami lub wielkimi bańkami mydlanymi. W Parku Kultury i Wypoczynku można było spotkać Myszki Miki i Mini, które chętnie się fotografowały z milusińskimi i rozdawały słodycze.
Przez cały czas trwania imprezy rozdawane były także ulotki promujące Krajową Sieć Obszarów Wiejskich oraz przedstawiające możliwości z jakich może skorzystać beneficjent. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród zebranych.
Park Kultury i Wypoczynku do późnych godzin wieczornych rozbrzmiewał folkowymi, niezapomnianymi dźwiękami.
Wójt Gminy Biskupice oraz Dyrektor Centrum Kultury Gminy Biskupice, składają serdeczne podziękowania księdzu proboszczowi Stanisławowi Wciślakowi za uroczystą, dziękczynną Mszę św. w intencji rolników i ich rodzin, Orkiestrze Dętej Gminy Biskupice pod batutą Marka Konarskiego za zapewnienie oprawy muzycznej, Kołom Gospodyń Wiejskich za ogrom pracy włożony w przygotowanie przepysznych stoisk z bezpłatną degustacją. Podziękowania kierujemy również w stronę sołectw, które wykonały, przepiękne, wyjątkowe jak zawsze wieńce dożynkowe. Dziękujemy druhom z jednostki OSP Łazany za pomoc techniczną podczas realizacji wydarzenia i zapewnienie atrakcji dla najmłodszych. Serdecznie dziękujemy naszym niezastąpionym wolontariuszom Gabrysi Maj, Milence Bochniak i Kubie Ciapała za poprowadzenie warsztatów rękodzieła oraz Dariuszowi Szwed za udostępnienie bezpłatnych miejsc parkingowych.
Realizacja zadania była możliwa dzięki środkom finansowym pozyskanym przez Centrum Kultury Gminy Biskupice w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Napisz komentarz
Komentarze