269 laptopów wraz z oprogramowaniem do edukacji zdalnej i hybrydowej otrzymały 22 krakowskie szkoły, w skład których wchodzą technika i szkoły branżowe. Zakup finansowany jest z projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II". Łączny koszt zakupionych laptopów wynosi ponad 700 tys.
W odpowiedzi na kryzys spowodowany pandemią COVID-19, Samorząd Województwa Małopolskiego niezwłocznie podjął kroki zaradcze. W ramach kompleksowej strategii działania pn. Małopolska Tarcza Antykryzysowa zostały wydzielone środki finansowe, dla poszczególnych dziedzin życia społecznego i gospodarczego, w tym także na edukację i nauczanie.
Po długim czasie nauki zdalnej uczniowie i nauczyciele z optymizmem wrócili do swoich szkolnych obowiązków. Wiemy, jak ważny dla rozwoju intelektualnego i społecznego młodego człowieka jest bezpośredni kontakt z nauczycielem i rówieśnikami. Jednak nie możemy zapomnieć o środkach bezpieczeństwa i przy utrzymującym się stanie zagrożenia epidemicznego, musimy być przygotowani na różne warianty edukacji w obecnym roku szkolnym
- powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Dotychczas, w ramach Pakietu Edukacyjnego MTA związanego z zakupem sprzętu komputerowego dla uczniów szkół, które kształcą zawodowo, zakupiono już 1087 laptopów i komputerów typu „all in one” do nauczania zdalnego na kwotę ponad 3,2 mln zł.
Jako samorząd staramy się, aby każda szkoła w naszym regionie, która zgłosiła zapotrzebowanie, otrzymała pomoc. Zarząd Województwa Małopolskiego na zakup sprzętu komputerowego dla małopolskich szkół zawodowych do nauczania zdalnego przeznaczył blisko 4 mln zł
- dodała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Przypomnijmy, Małopolska Tarcza Antykryzysowa (MTA) – pakiet edukacyjny to działania będące częścią kompleksowej strategii władz Małopolski, przeciwdziałające negatywnym skutkom epidemii COVID-19. Zakłada utworzenie cyfrowej infrastruktury małopolskich szkół do prowadzenia zajęć w formule zdalnej, podniesienie kompetencji metodyczno-cyfrowych kadry pedagogicznej, organizację kursów dających dodatkowe kwalifikacje oraz ciągłe monitorowanie i ewaluowanie nauczania na odległość, jak również wsparcie inicjatyw uzupełniających czas wolny uczniów w ramach zajęć dodatkowych i wycieczki dydaktyczne. Program uzupełnia w sposób komplementarny działania rządowe w zakresie zmian w nauczaniu, z uwzględnieniem nowoczesnych metod i technik kształcenia. Działania wspierające edukację zdalną i hybrydową są prowadzone z wykorzystaniem środków pochodzących z funduszy europejskich. W tym roku planowane jest uruchomienie kolejnych pokaźnych środków na wsparcie technologiczne małopolskich szkół. Łączna wartość Pakietu Edukacyjnego wyniesie ponad 60 milionów złotych.
Napisz komentarz
Komentarze