Zgromadzonych widzów przywitał dyrektor biblioteki Piotr Sionko oraz Konsul Honorowy Rumunii w Krakowie Ignat Timar, który wprowadził w tematykę wydarzenia. Wśród obecnych na wydarzeniu gości znaleźli się członkowie Towarzystwa Polsko-Rumuńskiego w Krakowie oraz przedstawiciel Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie George Negrea. W klimat rumuńskiej kultury przeniósł zebranych Laurentiu Caliman za sprawą koncertu. Wyjątkowe wykonanie rumuńskich utworów na flecie wprawiło publiczność w magiczny nastrój.
Kolejnym punktem wieczoru była prelekcja dr Serge Vaselendiuc na temat tradycji wyrobu ceramiki w miasteczku Horezu po południowej stronie Karpat. Prowadzący zaprezentował historię i okoliczności rozwoju wytwarzania ceramiki w różnych regionach Rumunii. Następnie skupił się na wytworach powstających w mieście Horezu, którego tradycje ceramiczne wpisane zostały w 2012 roku na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Poznaliśmy warsztat i etapy powstawania dzieł ceramicznych. Prelegent przedstawił kolory i wzory, które najczęściej pojawiają się na ceramice z Horezu oraz ich symboliczne znaczenie.
Po zakończeniu wykładu Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł oraz Konsul Rumunii Ignat Timar uroczyście otwarli wystawę pt. „Ceramika z Horezu - Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Ludzkości UNESCO”. Goście mieli okazję podziwiać fotografie przedstawiające garncarzy przy pracy, ich zdobione i surowe dzieła, technikę ręcznego malowania i specyficzne modele graficzne, ceramikę jako dekorację domów w regionie Horezu lub eksponowaną na lokalnych jarmarkach.
Ekspozycja będzie dostępna do 20 maja 2022 r. w holu głównym Mediateki.
Wystawa została udostępniona dzięki uprzejmości Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
Napisz komentarz
Komentarze