Projekt zakłada podniesienie kompetencji zawodowych uczniów i nauczycieli oraz zdobycie przez nich nowych doświadczeń w branży hotelarskiej, gastronomicznej i turystycznej oraz ekonomiczno–administracyjnej.
Pierwsze dwie tury projektu odbyły się we wrześniu 2021 roku i obejmowały 83 uczniów. Obecnie trwa trzecia we Włoszech, w której uczestniczy 41 uczniów technikum, kształcących się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych i technik ekonomista. W tym czasie uczniowie zrealizują swoją dwutygodniową praktykę zawodową we włoskich zakładach pracy a także weekendowy program kulturowy, podczas którego odwiedzą Wenecję, San Marino, Loretto, Rimini i urocze miasteczko Gradara. Uczniom towarzyszą dwie nauczycielki przedmiotów zawodowych które także korzystają ze szkoleń branżowych.
Ostatnia tura projektu odbędzie się w Grecji, w której wezmą uczniowie w zawodach technik rachunkowości oraz technik hotelarstwa, a także 4 nauczycieli przedmiotów zawodowych w ramach szkoleń branżowych kadry kształcenia zawodowego – typu jobshadowing.
Praktyki zawodowe uczniów technikum, to element obowiązkowy w programie nauczania dla zawodu. Stanowią one uzupełnienie wiedzy nabywanej w trakcie zajęć teoretycznych. Realizacja praktyk w ramach stażu zagranicznego stanowi dużą wartość dodaną, uzyskiwaną przez poznanie zagranicznych standardów branżowych oraz zasad organizacji europejskich przedsiębiorstw. Staże zagraniczne dla uczniów to możliwość pracy w międzynarodowym zespole i poznania specjalistycznego słownictwa branżowego w języku angielskim.
Uczestnictwo uczniów i nauczycieli w zagranicznych stażach zawodowych jest bezpłatne i w całości finansowane ze środków programu Erasmus+.
Projekt „Europejska ścieżka rozwoju jest realizowany w Zespole Szkół Nr 3 w Bochni od 1 grudnia 2020 r. do 30 listopada2022 r. w ramach programu Erasmus+,Akcja 1, sektor Kształcenie i Szkolenie Zawodowe.
Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.
Napisz komentarz
Komentarze