Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większą liczbę osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze i bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie.
Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50. roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet – zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.
Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną – z dokładnością do 1 proc. Badanie wykorzystuje niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej czy kości. Wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.
Badanie trwa kilka minut i jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jest ciąża.
Zapisy telefonicznie: 512 351 600.
Napisz komentarz
Komentarze