- Kobiety były zmuszone pracować do 67 roku życia. Może dzisiaj, gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości odwrócił tę decyzję, przywrócił te poprzednie pułapy wiekowe, w których mogliśmy przechodzić na emeryturę to nie pamiętamy o tym. Zarówno mężczyźni, kobiety, ale i rolnicy musieliby pracować do 67 roku życia - przypomina Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP.
Posłanki PiS wyliczają, że gdyby nie powrót do stanu sprzed reformy, to do dziś zawodowo musiałoby pracować ponad 5 tysięcy mieszkanek powiatu bocheńskiego i ponad 1,7 tysięcy mężczyzn z tego regionu, którzy nie osiągnęli jeszcze 67 roku życia.
- Przypomnę, że kobietom zwiększono, wydłużono wiek emerytalny o 7 lat, jak również kobietom, które ciężko pracują na roli – prawie o 12 lat. Ja wiem, że działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego mówią, że nie, bo oni wynegocjowali sposób dojścia do tego wieku. To dojście było w sposób kroczący. Jednak nie ulega wątpliwości, że aż o 12 lat został wydłużony wiek emerytalny dla kobiet pracujących na roli - podkreśla Urszula Rusecka, poseł na Sejm RP, przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej.
- Uznaliśmy jako Prawo i Sprawiedliwość, że ten przepis trzeba anulować w związku z tym została podjęta decyzja o cofnięciu. Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje słowa i dziś chcielibyśmy przypomnieć wszystkim Polkom i Polakom, że opozycja jest totalną opozycją, a teraz przefarbowuje się na demokratyczną, obiecuje kontynuację dobrych programów społecznych, które rząd Prawa i Sprawiedliwości przeprowadził, ale tak naprawdę wiemy co warte są ich obietnice - zaznacza posłanka Józefa Szczurek-Żelazko.
Dawna umowa społeczna została przywrócona 1 października 2017 roku.
W trakcie konferencji prasowej poruszono też temat szeregu zmian wprowadzonych za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, mowa była o podniesieniu minimalnej emerytury, waloryzacji emerytur i rent, a także o wypłatach 13-stek i 14-stek.
- Przypomnę, że od 2019 roku mamy ustawowo zagwarantowaną 13-stą emeryturę, jak również przez dwa kolejne lata w roku 2021 i 2022, została wypłacona 14-sta emerytura. Te programy utrzymamy. 14-sta emerytura również będzie zagwarantowana ustawowo - zapowiada posłanka Urszula Rusecka.
Jak wymienia posłanka Urszula Rusecka wśród programów społecznych, z których mogą korzystać osoby starsze to m.in.: Senior +, Aktywni +, Opieka 75+, czy darmowe leki. Mowa była też o wsparciu dla młodych. - Mamy cały komponent wsparcia młodych rodzin, małżeństw. Od roku 2022 działa Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, to jest wsparcie dla młodych rodziców na drugie i kolejne dziecko w wysokości 12 tysięcy zł od 1 roku życia do 35. miesiąca życia i rodzice mogą przeznaczyć te środki na opiekę dla swoich maluchów, wsparcie dla jedynaków – 400 złotych dopłaty do żłobka - wylicza posłanka Urszula Rusecka.
Rząd obiecuje również 100 tysięcy nowych miejsc w żłobkach. Ten program jest wdrażany od stycznia br.
- Wspieramy polskie rodziny i będziemy wspierać - deklaruje posłanka Józefa Szczurek-Żelazko.
W trakcie konferencji prasowej przypomniano również że wzrasta płaca minimalna i minimalna stawka godzinowa.
Dodajmy, że rząd w tym roku na politykę społeczną planuje wydać 116 miliardów złotych, w ubiegłym roku na ten cel przeznaczono kwotę ponad 86 tysięcy złotych. Dla porównania w 2015 roku było to 30 miliardów złotych.
Napisz komentarz
Komentarze