26 kwietnia zaprezentowano wyniki ZIELONEGO MILIONA - innowacyjnego programu konsultacji społecznych ogłoszonych przez Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.
Program został przygotowany we współpracy z naukowcami z Uniwersytetów Jagiellońskiego i Warszawskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, tj. z udziałem dr hab. Jarosława Flisa, prof. UJ, dr hab. Piotra Skowrona, prof. Piotra Faliszewskiego, Grzegorza Pierczyńskiego, Stanisława Szufę. Projekty zostały wybrane przy użyciu nowatorskiej metody gwarantującej proporcjonalne i efektywne wykorzystanie środków. Dzięki temu mieszkańcy Wieliczki mogli popierać zarówno małe jak i duże projekty bez obawy, że ich głos nie będzie miał wpływu na wynik wyborów. Metoda została opracowana przez naukowców z polskich uczelni we współpracy z badaczami z Harvardu.
Wieliczka jest pierwszym miastem w Polsce, a jednym z pierwszych na świecie, gdzie zastosowano nowatorską metodę liczenia głosów, mającą być gwarancją proporcjonalnego i efektywnego wykorzystanie „obywatelskiej puli”. W Wieliczce do podziału był milion złotych. Mieszkańcy zgłosili 89 zielonych projektów o łącznej wartości prawie 5 mln zł, natomiast po weryfikacji formalnej i merytorycznej zakwalifikowano do finału 64 (za w sumie ponad 3 mln zł).
W powszechnym głosowaniu wzięło udział 6586 osób; oddano w sumie 16 750 głosów (można było poprzeć dowolną ilość propozycji).
Do realizacji zakwalifikowano 30 projektów.
Liczenie głosów w ramach „Zielonego Miliona” odbywało się „metodą równych udziałów”.
- Do „Zielonego Miliona” zgłoszono bardzo dużo projektów. Każdy z nich jest godny uwagi, bo wynika z troski mieszkańców o otoczenie. Za chwilę wszyscy przekonają się, że warto było postawić na ekologiczny budżet obywatelski i będziemy przygotowywać się do jego drugiej edycji. Cieszę się, że Wieliczka była pierwsza - powiedział na początku spotkania burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
Napisz komentarz
Komentarze