- Na co dzień z pełnym zaangażowaniem pełnią swoje obowiązki, a nie jest to łatwa służba. Funkcjonariusze pracujący w bezpośrednim kontakcie spotykają się z osobami, z którymi większość społeczeństwa nie chce mieć do czynienia. Każdy dzień to nowe wyzwania, dlatego tak ważne jest przekonanie o słuszności wykonywanych obowiązków. Nasi funkcjonariusze są świadomi tego faktu. Wiedzą, że ich zadania zarówno te ochronne jak i zabezpieczające jak i resocjalizacyjno-penitencjarne mają doprowadzić do tego, że będziemy bezpieczniej chodzić po ulicach naszych miast- mówi płk Tomasz Wiercioch, dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie.
- Tarnów to niezwykłe miejsce na mapie penitencjarnej Polski. Jest to miejsce, w którym funkcjonują dwa wielkie zakłady karne, można powiedzieć w sposób najbardziej wzorowy, najbardziej właściwy. Bardzo dziękuję za to, kadrze kierowniczej tych zakładów, ale szczególne podziękowania na ręce wszystkich, którzy na co dzień pełnią służbę w dwóch jednostkach penitencjarnych teraz już pod jednym kierownictwem- zaznacza Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości, poseł na Sejm RP,
Podczas uroczystości minister przekazał również informację związaną z powstaniem nowej jednostki.
- Miło mi dzisiaj, myślę po raz pierwszy ogłosić, także za przyczyną panów posłów, którzy dbają o to, że byłe miasta wojewódzkie takie właśnie jak Tarnów, znowu było centro twórcze, żeby były w centrum zainteresowania, że właśnie tutaj pan minister sprawiedliwości, prokurator generalny pan Zbigniew Ziobro podjął decyzję, że tu w Tarnowie, powstanie nowa jednostka związana z Inspektoratem Wewnętrznym z nową jednostką, która organizujemy w Służbie Więziennej. Ten wydział zamiejscowy małopolski, na południową Polskę będzie ulokowany właśnie tutaj, w Tarnowie- wyjaśnia.
- Nie będzie prasadą jeśli powiem, że w 100% realizujemy nasze ustawowe zadania. Nie tylko zapewniamy społeczeństwu ochronę przed przestępcami, tym, którzy zostali pozbawieni przez prawo wolności, zapewniamy właściwe warunki izolacji, a przede wszystkim resocjalizacji. Nic tak nie naprawia ludzi jak praca. Program „Praca dla więźniów” realizujemy coraz prężniej. Jesteśmy poważnym kontrahentem dla pracodawców, a społeczeństwo korzysta, ponieważ coraz więcej osadzonych reguluje swoje zobowiązania finansowe. Skazani uczą się funkcjonować w świecie ludzi wolnych- zaznacza gen. insp. Jacek Kitliński, dyrektor generalny Służby Więziennej.
- Wielkie ukłony pod adresem waszym i pracy służby, którą realizujecie. Z jednej strony, trzeba być człowiekiem, a z drugiej musicie realizować założenia tej służby, którą na co dzień przychodzi Wam wykonywać, a celem ostatecznym jest resocjalizacja, powrót tych ludzi, którzy się pogubili do społeczeństwa- mówi Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.
W aresztach śledczych i zakładach karnych okręgu krakowskiego pracuje blisko 2 000 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. To właśnie im było dedykowane to święto.
- Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a służba więzienna tworzy to bezpieczeństwo. Przede wszystkim stawia na resocjalizację, ponieważ więźniowie, którzy dawniej byli tym marginesem społecznym, dzisiaj otrzymują drugą szansę. Dzięki tej resocjalizacji są w stanie wrócić w przyszłości do normalnego funkcjonowania, to jest niezwykle istotne. Służba więzienna i jej święto to pokaz bezpieczeństwa Polski, czyli skuteczne bezpieczeństwo, budowanie dobrego prawodawstwa, ale też tej pracy na co dzień. Tworzy bezpieczną i silną Polskę, do której chcą przyjeżdżać turyści i chcą mieszkać Polacy. Wszystkie statystyki pokazują, że jesteśmy jednym z najbezpieczniejszych miejsc na ziemi również dzięki Służbie Więziennej- wyjaśnia Norbert Kaczmarczyk, poseł na sejm RP.
- Ministerstwo Sprawiedliwości dostrzega potencjał i chce wspierać tutaj nasza lokalną społeczność. Jest to też dzisiaj okazja, by podziękować oficerom, pracownikom służby więziennej, funkcjonariuszom za ich pracę, trud w przyczynianiu się do budowy bezpiecznej i spokojnej Polski- dodaje Piotr Sak, poseł na sejm RP.
- Cieszę się, że to święto wojewódzkie odbywa się na terenie powiatu tarnowskiego, miasta Tarnowa. Możemy pokazać dorobek, jaki jest w naszych jednostkach zakładach karnych, które się bardzo dobrze rozwijają. Trzeba tutaj podkreślić bardzo dobrą rolę panów posłów, ale tez ministerstwa, które kładzie bardzo mocny nacisk na rozwój, ale też i pana dyrektora, który sprawuje tutaj funkcję i to jest ogromnie ważne- zaznacza Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.
Dodajmy, że w Tarnowie zakład Karny funkcjonuje od prawie stu lat. Obchodzona uroczystość była także okazją do docenienia tarnowskiego więziennictwa w Małopolsce.
Napisz komentarz
Komentarze